Kategorie
Nauka Pomoce naukowe

Homeschooling around the world

Od jakiegoś czasu język angielski przestał być dla mnie kolejnym nudnym przedmiotem szkolnym. Uwielbiam rozmawiać w tym języku, więc przygotowywanie i prezentowanie projektu to sama przyjemność. 😉 Dziś chcę pokazać Wam, jak wygląda edukacja domowa w różnych częściach świata. Zapraszam!

Ponieważ był to egzamin z języka angielskiego, to w tym właśnie języku opowiadałam o moim projekcie. Tutaj też będę pisać po angielsku, ale jeśli wolisz czytać po polsku, to rozwiń tłumaczenie każdego akapitu, znajdujące się pod taka strzałką:

PL

Tu będzie polskie tłumaczenie 😉

No to zaczynamy!

This year I prepared a project about home education around the world. Is it the same thing in all countries? How does homeschooling work in France for example?

PL

W tym roku przygotowałam projekt o edukacji domowej na świecie. Czy to wygląda dokładnie tak samo w każdym kraju? Jak działa edukacja domowa na przykład we Francji?

Okay, here we have an agenda which shows us what we’ll be talking about (or writing in this case 😉 ). First, I’ll show you a map with countries in which you can and cannot use this form of education. Then I’ll describe homeschooling in 3 selected countries and then how it works in Poland. At the end I’ll share with you a short story of my homeschooling journey. So let’s dive right into it!

PL

Okej, tu mamy spis treści, który pokazuje nam, o czym będziemy mówić (albo pisać w tym przypadku 😉 ). Na początku pokażę Ci mapę z krajami, w których można i nie można korzystać z takiej formy edukacji. Potem opiszę edukację domową w 3 wybranych krajach, a następnie jak ona działa w Polsce. Na koniec podzielę się z Tobą krótką historią mojej nauki w domu. Zaczynajmy!

This is a map of the world with countries in many different colors. In countries in blue, like India, home education is legal, with no regulations or exceptions at all. Basically, it means that you can do whatever you want. In countries painted green, homeschooling is legal, but subject to registration or law restrictions. So you need to tell the government that you want to be homeschooled but you don’t really have to do much more. Then in yellow countries, like Poland, this form of education is legal, but with restrictive regulations. So you can do it, but there are many laws and duties that are required by the government. In countries painted orange, like China, homeschooling is either partially legal or has de jure legality. This means that technically you can do it, but no one knows if anyone really uses this form of education. And in countries in red, home education is illegal, with no known exceptions. For example in Germany. Grey countries are countries in which legality of homeschooling is unknown or unclear.

PL

To jest mapa świata z krajami w różnych kolorach. W krajach zaznaczonych na niebiesko, jak w Indiach, edukacja domowa jest legalna, bez żadnych regulacji czy wyjątków. Zasadniczo oznacza to, że możesz robić co chcesz. W państwach pomalowanych na zielono, nauka w domu jest legalna, ale podlega ograniczeniom rejestracyjnym albo luźnym przepisom. Czyli musisz powiedzieć rządowi, że chcesz uczyć się w trybie edukacji domowej, ale nie musisz robić wiele więcej. W żółtych krajach, jak w Polsce, ta forma edukacji jest legalna, ale podlega restrykcyjnym przepisom. Czyli możesz z niej korzystać, ale jest wiele praw i obowiązków wymaganych przez rząd. W państwach pomalowanych na pomarańczowo, tak jak w Chinach, edukacja domowa jest albo częściowo legalna albo jest de jure legalna. To znaczy, że teoretycznie możesz z niej korzystać, ale nikt nie wie, czy ktokolwiek faktycznie używa tej formy edukacji. A w krajach zaznaczonych na czerwono, edukacja domowa jest nielegalna, bez znanych wyjątków. Tak jest na przykład w Niemczech. Szare państwa, to kraje, w których legalność edukacji domowej jest nieznana albo niejasna.

Now we move on to the next part of my presentation. I’ll show you three countries in which homeschooling is legal. The first country is The United Kingdom. What do you have to do in order to start teaching your child at home? Do you have any duties you must fullfill? Okay, so first you have to tell your child’s school, that you want to teach them yourself. And the good part is, that they have to agree! No one can stop you from teaching/learning at home! What is more, you won’t have to take annual exams or follow national curriculum! You can choose what you want to teach or learn. The more useful stuff, the better, in my opinion. 😉 But still, it isn’t total paradise. Local council can check whether your child is getting suitable education and, if they find out that your child isn’t learning and doesn’t know anything – they can serve „school attendance order”. It means that your kid will have to go to „normal” school.

PL

Teraz przechodzimy do następnej części mojej prezentacji. Pokażę Ci trzy państwa, w których edukacja domowa jest legalna. Pierwszy kraj to Zjednoczone Królestwo. Co musisz zrobić, aby zacząć uczyć swoje dziecko w domu? Czy masz jakieś obowiązki, które musisz wypełnić? Okej, najpierw musisz powiedzieć szkole swojego dziecka, że chcesz uczyć je samodzielnie. I dobra wiadomość jest taka, że oni muszą się zgodzić! Nikt nie może powstrzymać Was przed uczeniem się w domu! Co więcej, nie będziecie musieli zdawać corocznych egzaminów ani stosować się do podstawy programowej! Możecie wybrać czego chcecie się uczyć. Im bardziej przydatne w życiu rzeczy, tym lepiej, według mnie. 😉 Mimo to, nie jest to niebo idealne. Lokalny samorząd może sprawdzić, czy Twoje dziecko otrzymuje należytą edukację i jeśli stwierdzą, że niczego się nie uczy i nic nie wie – mogą wydać „nakaz uczęszczania do szkoły”. To znaczy, że Twoje dziecko będzie musiało chodzić do „normalnej” szkoły.

The next country on our list is France. How does homeschooling work there? France on the map was yellow, so maybe it’s similar to home education in Poland? Well, it’s a little different. If you want to teach your child at home, first you have to deliver justified request for permission for homeschooling to proper authorities. You have a list of possible reasons why you would want to teach your kids at home and some of them are: child’s health status or disability, intensive sports or artistic activities, family’s homelessness or traveling and more. If these authorithies agree for home education in your family, in the first year and then every two years you’ll have to take a special survey. And it will be like that until your child turns sixteen. The survey checks if your family is compatible with this form of education. If you have what it takes to teach your kids. I don’t know how on earth they verify it, since every kid is different and every one of them needs different conditions in order to grow and learn, right? And one more thing – every year your child and you will have to take academic inspection. It’s something like an exam for your child (it can be written or oral) and an interview with you. Academic inspector checks if you know what you’re doing, if you have an educational plan for your child and some other things. I think it’s super weird.

PL

Następny kraj na naszej liście to Francja. Jak edukacja domowa tu działa? Na mapie Francja była żółta, więc może jest podobna do nauki w domu w Polsce? No cóż, wygląda to nieco inaczej. Jeśli chcesz uczyć swoje dziecko w domu, najpierw musisz dostarczyć odpowiednim władzom uzasadnioną prośbę o edukację domową Twojego dziecka. Masz listę różnych możliwych powodów, dla których mógłbyś chcieć uczyć swoje dzieci w domu, a część z nich to na przykład: status zdrowotny dziecka albo jego niepełnosprawność, intensywne sportowe lub artystyczne zajęcia, bezdomność rodziny albo podróżowanie i inne. Jeśli te władze się zgodzą na edukację domową w Twojej rodzinie, w pierwszym roku, a następnie co dwa lata, będziecie musieli wypełnić specjalną ankietę. Będziecie to robić, póki Twoje dziecko nie skończy szesnastu lat. Ankieta sprawdza, czy Twoja rodzina jest kompatybilna z taką formą edukacji. Czy dasz sobie radę z nauką Twoich dzieci. Nie wiem, jak to sprawdzają, przecież każde dziecko jest inne i każde z nich potrzebuje innych warunków, aby wzrastać i się uczyć, prawda? I jeszcze jedna rzecz – każdego roku Twoje dziecko i Ty będziecie musieli przejść inspekcję akademicką. Jest to trochę jak egzamin dla Twojego dziecka (może być pisemny albo ustny) i wywiad z Tobą. Inspektor akademicki sprawdza, czy wiesz co robisz, czy masz plan edukacyjny i kilka innych rzeczy. Uważam, że to jest bardzo dziwne.

Okay, now it’s time for Australia! Homeschooling in this country is becoming more and more popular. Why? How does it work there? It depends on the state you live in, but the first advantage is that normally all you have to do is register as a homeschooler. In some states you might have to do something more, but it won’t be as complicated as in France. In Australia you won’t be paid for educating your kids at home, like in some other countries. For example in France you can recive extra money if you ask for it. Second advantage is – you choose which curriculum you want to use! You can choose from curriculums available online, those offered by different states or even come up with your own! And last but not least – you won’t have to take any exams! If you want you can find tests online and challange yourself, for fun, but no one tells you to do it so it’s immediatly 100 times more pleasant. 😉

PL

Dobra, teraz czas na Australię! Edukacja domowa w tym kraju staje się coraz bardziej popularna. Dlaczego? Jak to tam działa? To zależy od stanu, w którym mieszkasz, ale pierwszym plusem jest to, że zazwyczaj wystarczy zarejestrować się jako rodzina ED. W niektórych stanach możliwe, że musisz zrobić coś więcej, ale nie będzie to tak skomplikowane jak we Francji. W Australii nie dostaniesz też pieniędzy za nauczanie domowe, jak to jest w niektórych krajach. Na przykład we Francji jest możliwość otrzymania dodatkowych pieniędzy jeśli o nie poprosisz. Drugi plus – możesz wybrać podstawę programową, której chcesz używać! Możesz wybierać z dostępnych w internecie, oferowanych przez różne stany lub nawet stworzyć własną! No i w końcu – nie będziecie musieli zdawać żadnych egzaminów! Możesz poszukać testów w internecie i zrobić sobie wyzwanie, dla zabawy, ale nikt nie każe ci tego zrobić, więc od razu jest to 100 razy przyjemniejsze. 😉

So now, when we know a little something about home education in different countires around the world, why don’t we look at Poland? 😉 I’m sure that you already know a lot about it, but let’s compare our country to others. In Poland, if you want to educate your child at home you need to get a consent from the child’s school. Or, to be more precise, from the school’s principal. There are schools that specialize in homeschooling and you can get that consent almost immediatly. In others it’s possible that you’ll be the the first person to tell a principal about this form of education… What is more, you’ll have to follow the national curriculum and take annual exams. You still can choose the way that you learn though. But if you fail the year, you’ll have an obligation to go back to „normal” school. Besides annual exams there are national tests like eighth grade exam and matura. The first one everybody must take and the other – only those who want to. But so much relies on the matura that for me it’s almost as the obligatory exam. To sum it all up – I like homeschooling in the UK and Australia better than in Poland, but I am happy that we don’t live in France.

PL

Teraz, kiedy już wiemy nieco na temat edukacji domowej w różnych krajach na całym świecie, czemu nie zajrzeć do Polski? Jestem pewna, że sam/a już wiesz bardzo dużo, ale porównajmy nasz kraj do innych. W Polsce, jeśli chcesz uczyć swoje dziecko w domu musisz dostać zgodę od szkoły dziecka. A tak dokładniej od dyrektora szkoły. Są szkoły, które specjalizują się w edukacji domowej i dostaniesz taką zgodę prawie od razu. W innych możliwe, że będziesz pierwszą osobą, która powie dyrektorowi o takiej formie edukacji… Oprócz tego musisz stosować się do podstawy programowej i zdawać coroczne egzaminy. Ciągle jednak możesz wybrać sposób w jaki się uczysz. Tylko jeśli nie zdasz roku, będziesz miał obowiązek wrócić do „zwykłej” szkoły. Oprócz corocznych egzaminów są jeszcze egzaminy państwowe, takie jak egzamin ósmoklasisty czy matura. Do pierwszego z nich każdy musi przystąpić, do drugiego – tylko ci, którzy mają taką ochotę. Jednak tak dużo zależy od matury, że jak dla mnie jest to prawie jak egzamin obowiązkowy. Żeby to wszystko podsumować – wolę edukację domową w Wielkiej Brytanii i Australii, ale cieszę się, że nie mieszkamy we Francji.

We’re almost done! The last thing I want to show you is a short story of my homeschooling experience. Every family has different adventures and challenges on their way and here are some of mine. 😉 In the first three years of primary school I was signed up for a school in southern Poland. My family and me live in Gdańsk so every end of the school year we went „to school for the holidays”. It was our small family inside joke. 😉 Usually, we spent there two weeks – in the first one my sisters and me took our exams, and in the other one we went to the mountains, swimming pools and playgrounds. We had a lot of fun! When I went to fourth grade a new law started to apply. The government ordered a school location limit so we had to change school I was signed up for. From now on I had exams in my city and a new tradition came to life. After every exam we went to eat ice-cream in a shopping mall! Then it was time for my eigth grade exam. I was already accepted to high school so I didn’t have to worry. This exam wasn’t much more crucial than the others. In the first grade of high school I was still in the same school, but when I moved to the second grade the school location limit was cancelled sooo… we changed schools again! At this point COVID-19 started too, so then I took all my exams on my computer. We still ate ice-cream after every exam, but in our home, we didn’t go to the shopping mall anymore. Because of that it lost its charm a little, but I’m happy that we were still doing that. 😉 Now I’m in the last part of my home education. I have matura coming up and it’s so strange to say that this school year is my last and I won’t have to go to school ever again if I don’t want to aaand… Yeah, I’m exited. 😉 I’m really grateful that I had the chance to learn the things I had to learn the way I wanted to. I’ve met a ton of kind people, teachers and pupils, that helped and encouraged me to never give up and keep up the good work. I wish you all to find your best place to learn, doesn’t matter if it’s homeschool or „regular” school. Make sure you feel safe and encouraged and you’ll be alright. 😉

PL

Już prawie kończymy! Ostatnia rzecz, którą chce Ci pokazać to krótka historia mojej edukcji domowej. Każda rodzina ma inne przygody i stoi przed innymi wyzwaniami na swojej drodze, a to kilka moich. 😉 Przez pierwsze trzy lata w szkole podstawowej zapisana byłam do szkoły na południu Polski. Ja z moją rodziną mieszkamy w Gdańsku, więc na koniec każdego roku szkolnego jechaliśmy na „wakacje do szkoły”. To był taki nasz mały rodzinny żarcik. 😉 Zazwyczaj spędzaliśmy tam dwa tygodnie – w pierwszym ja i moje siostry zdawałyśmy egzaminy, a w drugim chodziliśmy w góry, na basen i place zabaw. Świetnie się bawiliśmy! Kiedy poszłam do czwartej klasy zaczęło obowiąywać nowe prawo. Rząd wprowadził rejonizację, więc musieliśmy zmienić szkołę, do której byłam zapisana. Od teraz egzaminy miałm w moim mieście i powstała nowa tradycja. Po każdym egzaminie szliśmy na lody do galerii handlowej! Potem nadszedł czas na egzamin ósmoklasisty. Byłam już przyjęta do liceum, więc nie musiałam się martwić. Ten egzamin nie był dużo ważniejszy od innych. W pierwszej klasie liceum byłam dalej w tej samej szkole, ale kiedy przeszłam do drugiej klasy rejonizacja została zniesiona, więęęc… Zmieniliśmy szkołę kolejny raz! W tym momencie zaczął się też COVID-19, więc wtedy wszystkie egzaminy zdawałam na moim komputerze. Cały czas jedlismy lody po egzaminach, ale już w naszym domu, a nie w galerii. Przez to straciło to trochę ze swojego uroku, ale cieszę się, że dalej to robiliśmy. 😉 Teraz jestem już na ostatnim etapie mojej edukacji. Czeka mnie matura i to strasznie dziwne mówić, że to mój ostatni rok szkolny, i że nie będę więcej musiała chodzić do szkoły, jeśli nie będę chciała iii… Taaa, jestem podekscytowana! Jestem naprawdę wdzięczna, że mogłam uczyć się rzeczy, których musiałam, w taki sposób w jaki ja chciałam. Poznałam tonę uprzejmych ludzi, nauczycieli i uczniów, którzy wspierali mnie i zachęcali, żebym nigdy się nie poddawała i robiła to co robię. Życzę Wam, żeby każdy z Was znalazł swoje najlepsze miejsce do nauki, nieważne czy to edukacja domowa czy „zwykła” szkoła. Upewnij się, że czujesz się bezpieczny/a i zachęcony/a, to wszystko będzie dobrze! 😉

Na dzisiaj to już wszystko. Ciekawie było pisać ten sam post w dwóch różnych językach. 😉 Mam nadzieję, że podobał Ci się mój projekt z języka angielskiego i że dowiedziałeś/aś się czegoś nowego! Do zobaczenia!

2 odpowiedzi na “Homeschooling around the world”

Bardzo ciekawe opracowanie. Wiele się dowiedziałam. Dziękuję. Kilka uwag – w UK mając 16 lat dzieci zdają egzaminy państwowe gcses z co najmniej 6 przedmiotów. Jeśli do nich nie podejdziesz, nie możesz się przygotować do matury. Większość osób w edukacji domowej do nich podchodzi. Po drugie są też minusy takiego luźnego podejścia – oglądałam niedawno program o nastolatkach które nie umiały czytać ani pisać. Były w edukacji domowej i nikt ich nie nauczył, a rząd nie przypilnował.

Dziękuję za miłe słowa i uzupełnienie informacji! Trzeba pamiętać, że odpowiedzialność za edukację dzieci biorą rodzice i same dzieci w pewnym stopniu też (nawet jeśli chodzą do „zwykłej” szkoły). Aby uniknąć takich przypadków jak niepiśmienne nastolatki, rząd w Polsce dalej jednak próbuje w jakiś sposób kontrolować postępy w nauce, również uczniów ED. Ale trzeba też zauważyć, że dzieci bywają różne i, zwłaszcza na etapie szkoły podstawowej, uczą się w różnym tempie. Nawet jedno i to samo dziecko może już w 3. klasie SP opanować materiał z matematyki dla klasy 5., ale mieć jeszcze trudności z pisaniem. Dlatego czasem egzaminy mogą nie oddawać w pełni umiejętności dziecka 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *